Střípky času / pracovní námět

Námět: Daniel Beck (15. 4. 2021)

Hlavní myšlenky

  1. Nesnaž se změnit minulost a nežij v ní, přijmi jí, snaž se zapracovat na současnosti a buď přítomen, jedině tak ovlivníš věci ve svém životě, tady a teď.
  2. Neměň minulost. Každý čin má svůj důsledek, rovnováha ve vesmíru musí zůstat zachována (Butterfly effect). Každá změna v minulosti, má následek v budoucnosti.
  3. (patří k bodu č.2) I špatné rozhodnutí a špatné věci v našem životě nám přinesou vždy něco dobrého, ačkoliv to na první pohled nevypadá, dělají nás silnější, rozumnější a vytrvalejší. Bez těchto věcí bychom nebyli tím, čím jsme. Nebyli bychom tam, kde jsme. Vše co se děje má své opodstatnění.
  4. Chtěl jsem zachránit svoji minulost ale nakonec jsem přišel o svoji budoucnost.
  5. Chtěl jsem zachránit svoje blízké, ale nakonec jsem byl já ten, co potřeboval zachránit.

Námět

Příběh by se odehrával ve fiktivním městečku (inspirovalo by se Americkým malým předměstím). Hlavní postava by bydlela kousek od tohoto malebného městečka v skromném rodinném domě (v podstatě něco jako chata).

Příběh by byl vyprávěn hlavní postavou (mluvený komentář k objasněný situací, popisu jeho emocí apod.)

Hlavní postava by bydlela u svých prarodičů, rodiče mu/jí zemřeli při autonehodě, když byl/a ještě batole. Okolnosti okolo autonehody nejsou přesně známy a byly by dovysvětleny pomocí vracení se v čase a pomocí dialogů s prarodiči hlavní postavy.

Hlavní postava vede obyčejný život teenagera. Rád píše vlastní příběhy, zapisuje si svoje pocity a vzpomínky do deníku ( a zajímá se o paranormální věci (pozn. ke konci by bylo objasněno, že většina paranorm. věcí co se mu v životě stala byly způsobeny jim samotným, když cestoval časem a snažil se změnit běh událostí a že většina paranormál. věcí co se na světě dějí jsou způsobeny cestovateli v čase, kteří se zasekli mezi alternativními světy).

Pozn. chtěl bych hlavní postavě (a nebo nějaké jeho blízké osobě) přiřadit nějakou nevyléčitelnou nemoc, ale ještě nevím jakou. Hlavní postava by se snažila v minulosti o její prevenci. 

Rozjezd příběhu

 Seznámení s postavou, krátké vyzobrazení jeho denního života (škola, kamarádi, prarodiče, koníčky). (Důležitá pozn. hlavní postava ve škole nijak nevyniká, není moc oblíbený v kolektivu a bude chtít zabránit rozchodu s jeho první láskou, což přidává další myšlenku a význam, že ne vždy za každou cenu bychom se měli snažit zachránit vztah, který nemá smysl, a že rozchody a zkušenosti v milostném životě z nás dělají lepší lidi a posouvají nás dál a neměli bychom zůstávat s lidmi kteří nás táhnout  s sebou ke dnu)

V jednom bodě se hlavní postava (konkrétně jeho prarodiče) stěhují do nového domu. Babička (nebo chceš-li, teta) požádá hlavní postavu jestli by mohla dojít pro krabici s zachovalými věci, po zesnulých rodičích hlavní postavy, které jsou ve sklepě. Když hlavní postava vytahuje krabici z police (je těžká), spadnou na zem zvláštně vypadající, kapesní hodinky (design by se vymyslel).

Hlavní postava si je ze zvědavosti prohlídne a omylem se vrátí v čase.

Hlavní postava si toho zprvu nevšimne, protože posunul čas pouze o několik hodin případně dní nebo týdnů nazpátek.

Brzy si však uvědomí, že se vrátil v čase (ačkoliv se nevrací v čase ale cestuje do paraelních světů, pokud udělá i nepatrnou změnu v minulosti což zjistí ke konci nebo uprostřed filmu) Zjistí, že je v podstatě neviditelný a nikdo ho neslyší a ani nenahmatá (on však sám dokáže manipulovat s okolím, stala se z něj energie v paraelním vesmíru do kterého přicestoval), je ještě více vystresovaný a udělá něco, (například shodí předmět) což vysvětlí paranormální jev co se mu nedávno v jeho pokoji stal (je to propojené).

Důležitá poznámka – Zatím neudělá nic navíc, než co se opravdu v minulosti stalo a proto je schopný se vrátit zpátky a přemýšlet o tom, jak s nalezeným předmětem naloží.

Dále by následovala konverzace mezi hlavní postavou a jeho prarodiči. V průběhu konverzace se stane něco, co postavám připomene zesnulé rodiče hlavní postavy a hlavní postava bude vyzvídat ale jeho prarodiče mu nedokážou říct dost detailů a tak se hlavní postava rozhodne druhý den cestovat zpátky v čase do doby autonehody.

V minulosti úspěšně zabrání autonehodě a jde do budoucnosti, kde chce napravit vztah se svoji první láskou o kterou přišel kvůli své chybě.

To se mu taky podaří. Cestuje do současnosti (do budoucnosti) kde je vše jinak. Vše na chvíli vypadá dokonale. Než hlavní postava zjistí, že trpí nemocí a zbývá mu už jen pár měsíců života.  Nebude poznávat sám sebe, jeho změny v minulosti z něj udělali úplně jinou osobu a zavedli ho někam, kde nechtěl být. Uvědomí si, že jeho činy mají i nekontrolovatelné následky. Bude se chtít vrátit tam kde to vše začalo, do toho sklepa. Jenže realitu změnil už natolik, že už jen bloudí mezi paraelními světy které se rozpadají, nedávají smysl, realita se začne trhat a hlavní postava neví, co dál. Zjišťuje že pomalu umírá.

Až jednou když se snaží opět vrátit do minulosti, se na předmětu pomocí kterého se vrací v  čase začnou nulovat hodiny a on cestuje do roku – 0.

Zmizí prostor i veškerá hmota a on zůstane v černé prázdné nicotě kde k němu přijde jeho otec a matka, vysvětlí mu, že na něj čekali, že věděli, že v ten den při autonehodě umřou, a snažili se tomu zabránit, několikrát cestovali v čase (spolu) ale dozvěděli se, že pokud by nezemřeli oni, zemřel by v budoucnu on, obětovali se pro něj. Taky mu ukážou, že nejsou první a nejspíš ani poslední, kdo cestují v čase. A že je spoustu cestovatelů jako jsou oni tři, co jsou zaseklí v časoprostoru a neví jak ven (což vysvětluje většinu paranormálních aktivit po celém světě). Nabídnou mu poslední šanci, jak vrátit vše do normálu. Musí zabránit tomu, aby ty hodinky našel. Tím se vymažou všechny paraelní světy, které vytvořil tím, že přetvářel minulost a budoucnost a on se vrátí zpátky do časoprostoru, kde to původně vše začal. Hodinky nikdy nikdo nenajde a upadnou v zapomnění. Hlavní postava se vytratí z časoprostoru, ale jeho druhé já z původní, přetvořené časové línie by žilo dál. Zanechá po sobě však deník, kam si v průběhu děje vše zapisoval   (z původní, znovuvytvořené linie ho najde). Napíše o tom v budoucnu knihu která se stane best sellerem. Ke konci by mohl proběhnout dialog mezi hlavní postavou (už dospělou) a jeho dítětem, které se ho bude ptát, jestli se to opravdu vše stalo.  A hlavní postava mu odpoví něco ve smyslu, že je občas lepší nepátrat jestli se co stalo a proč,  že se člověk nemá ohlížet zpátky a soustředit se na současnost.

Postupem příběhu se u něj budou projevovat poškození kvůli tomu, kolik změn udělal a jak moc cestoval časem (začne mít výražky po těle, na kůži, začne mu krvácet z nosu apod.)

Původ hodinek by se domyslel.